آموزش گوگل مپ (برای اندروید)

در این پست شما آموزش گوگل مپ (برای اندروید) را یاد خواهید گرفت

1. شروع کار با نقشه‌ی گوگل

برای گردآوری مقاله‌ی آموزشی جاری از به‌روزترین نسخه‌ی نرم‌افزار گوگل مپ (۹.۶۵.۱) روی سیستم عامل اندروید ۷.۰ نوقا استفاده‌ شده است. برای آگاهی از نسخه‌ی نرم‌افزار گوگل مپ خود باید از داخل نرم‌افزار روی منوی سه خط افقی ضربه بزنید و پس از لمس Settings، به بخش About, terms & privacy مراجعه کنید.اگر تاکنون با نرم‌افزار گوگل مپ نصب‌شده روی گوشی هوشمند یا تبلت خود بیگانه‌ بوده و برای به‌روزرسانی آن هیچ اقدامی نکرده‌اید، زمان آن است که دست به کار شوید. اگر هنگام راه‌اندازی اولیه‌ی گوشی هوشمند یا به‌طور دستی و با مراجعه به بخش Accounts، حساب کاربری گوگل خود را ثبت نکرده‌اید، توانایی به‌روزرسانی نرم‌افزار نقشه‌ی گوگل و بهره‌مندی از تمام قابلیت‌های آن را نخواهید داشت؛ مگر این‌که از فروشگاه‌های نرم‌افزاری غیر رسمی برای به‌روزرسانی گوگل مپ استفاده کنید. اگر چه با این روش غیر رسمی قادر به به‌روزرسانی نقشه‌ی گوگل خواهید بود؛ اما نمی‌توانید از بیش‌تر قابلیت‌های سودمند آن بهره ببرید. همچنین با به‌روزرسانی آن می‌توانید تمامی باگ‌های قدیمی موجود را رفع کنید.

قبل از شروع به‌روزرسانی لازم است که وارد حساب کاربری گوگل شوید. برای این منظور ابتدا اینترنت دستگاه را روشن کنید و سپس باید آیکون نقشه‌ی گوگل را که با نام Maps درون پوشه‌ای تحت عنوان Google در صفحه‌ی خانگی (Home Screen) گوشی هوشمند قرار دارد، لمس کنید. سپس با لمس منوی سه خط افقی (منوی همبرگری) واقع در سمت راست کادر جستجو، باید روی گزینه‌ی ورود (Sign in) ضربه بزنید.

اگر تاکنون نرم‌افزار گوگل مپ را اجرا نکرده باشید، به‌طور مستقیم می‌توانید دکمه‌ی Sign in موجود در صفحه‌ی Make it your map را لمس کنید.

پس از لمس Add account و اتمام بررسی اطلاعات، صفحه‌ای تحت عنوان Add your account ظاهر می‌شود. در این مرحله باید آدرس جیمیل یا شماره موبایل خود را در کادر Email or Phone وارد و کلمه‌ی NEXT را لمس کنید. در گام بعدی باید رمز عبور خود را درون کادر Password تایپ کنید و دوباره روی کلمه‌ی NEXT ضربه بزنید. هم‌اکنون، در صورت فعال بودن قابلیت تصدیق هویت دو مرحله‌ای، باید یک کد فعال‌سازی به گوشی هوشمند شما ارسال و به‌طور خودکار، مجوز ورود به حساب کاربری صادر شود.

در صفحه‌ی بعد که مربوط به پذیرش شرایط خدمات و سیاست حفظ حریم خصوصی گوگل است، باید کلمه‌ی ACCEPT را لمس کنید. در صفحه‌ی Google Services می‌توانید با لمس دکمه‌ی لغزنده‌ی مربوط به گزینه‌ی Back up to Google Drive، به‌طور خودکار از داده‌های مهمی همچون نرم‌افزار و داده‌ی مربوط به آن‌، سابقه‌ی تماس، فهرست مخاطبان، تنظیمات دستگاه و ... در فضای ابری گوگل درایو پشتیبان‌گیری کنید. در نهایت با لمس آخرین دکمه‌ی NEXT وارد گوگل مپ خواهید شد. در صورت تمایل می‌توانید با لمس دوباره‌ی Add account، حساب کاربری دیگری را هم به گوگل مپ اضافه کنید. پس از افزودن حساب کاربری جدید می‌توانید با مراجعه به بخش Manage Accounts، بین حساب‌های کاربری خود جابه‌جا شوید.

برای بستن صفحه‌ی مربوط به مدیریت حساب کاربری و دسترسی به منوی اصلی نرم‌افزار گوگل مپ می‌توانید نام کاربری یا فِلِش کوچک واقع در سمت راست آن را لمس کنید. در این صورت ممکن است با اعلان‌ها یا اطلاعیه‌های آموزشی و آگاهی دهنده‌ی مختلفی مانند Just Start Driving که دریافت اطلاعات ترافیکی و زمان تقریبی رسیدن به مقصد (ETA) را با استفاده از گزینه‌ی Driving یادآوری می‌کند، مواجه شوید. به‌منظور نادیده گرفتن این‌گونه اطلاعیه‌ها، می‌توانید یک نقطه‌ی خالی از صفحه را لمس کنید.

برای انجام به‌روزرسانی نیازی به بررسی نسخه‌ی جاری نرم‌افزار نصب‌شده روی گوشی هوشمند نیست؛ بلکه تنها باید به نرم‌افزار Play Store مراجعه و آیکون سه خط افقی را لمس کنید. پس از لمس گزینه‌ی My apps & games باید به سربرگ INSTALLED مراجعه کنید و روی Maps ضربه بزنید. اگر گوگل مپ نیازمند به‌روزرسانی باشد، دکمه‌ی سبز رنگ Update قابل مشاهده خواهد بود. اگر گزینه‌های یادشده در گوشی هوشمند شما متفاوت باشد، مربوط به نسخه‌ی سیستم عامل و نرم‌افزار پلی استور است. نرم‌افزار پلی استور نصب‌شده روی گوشی هوشمند ما نسخه‌ی 8.3.73 است.

اگر قبلا وارد حساب کاربری خود شده باشید، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند نبود دسترسی به برخی از گزینه‌ها، ابتدا باید با مراجعه به بخش Settings گوشی، در مسیر Apps → Maps، دکمه‌ی Force Stop را لمس کنید. سپس با دنبال کردن مسیر Storage → Clear Data در صفحه‌ی مربوط به نرم‌افزار گوگل مپ، اقدام به پاک کردن حافظه‌ی کش و داده‌های باقی‌مانده از آن کنید. همان‌طور که قبلا اشاره شد، برخی از گزینه‌ها و قابلیت‌های نرم‌افزار نقشه‌ی گوگل به کشور یا مناطق خاصی اختصاص دارند و در ایران قابل دسترس نیستند. به‌منظور جلوگیری از تشخیص آدرس آی‌پی دستگاه به وسیله‌ی گوگل، حتما باید قبل از اجرای گوگل مپ، اقدام به تغییر آدرس آی‌پی گوشی هوشمند خود بکنید.


  (0)   نظر